Jakie wypełniacze wybiera się do powiększania ust
Pulchne usta były w modzie od czasu do czasu na różnych etapach historii ludzkości. W jej czasach za wzorzec urody uznawana była egipska władczyni Nefertiti, która miała zmysłowe usta i używała dostępnych wówczas kosmetyków do podkreślania urody. Jednak moda zmieniała się na przestrzeni wieków. Prawdziwą rewolucją kosmetyczną lat 20. ubiegłego wieku był kształt kobiecych ust „pączek róży”, zainicjowany przez Max Factor, założyciela marki o tej samej nazwie.
Trend na powiększanie i kształtowanie ust poprzez iniekcje i chirurgię plastyczną pojawił się w latach 90. i 2000. Popularne ponad 20 lat temu "usta-pierogi" należą już do przeszłości, dziś chodzi o naturalną objętość, którą można łatwo uzyskać za pomocą zastrzyków. Warto zastanowić się, które wypełniacze do ust zapewniają naturalny efekt i nie są szkodliwe dla zdrowia.
Nowoczesne sposoby na zwiększenie objętości ust
Chirurdzy plastyczni i kosmetolodzy stosują różne metody powiększania ust, m.in.
- cheiloplastyka - inwazyjny zabieg, którego efekt estetyczny uzyskuje się poprzez wycięcie błony śluzowej lub skóry od czerwonej granicy do nosa;
- lipofilling - wstrzykiwanie własnego tłuszczu do tkanki ust;
- modelowanie konturów, do którego wykorzystuje się specjalne śródskórne wypełniacze.
Wypełniacze do ust bazują głównie na kwasie hialuronowym. Naturalna objętość i atrakcyjne kontury powstają najpierw poprzez wypełnienie przestrzeni międzykomórkowej żelem, a następnie poprzez przyciąganie i zatrzymywanie wody przez cząsteczki polimeru. Z czasem, średnio w ciągu sześciu miesięcy, bioimplant hialuronowy ulega resorpcji i w celu utrzymania efektu objętości wykonuje się powtórne iniekcje.
Jeśli usta nie są wystarczająco powiększone, po miesiącu można wykonać dodatkową korektę. Nadmiar objętości żelu po nieudanej korekcji usuwany jest poprzez iniekcje hialuronidazy, enzymu rozkładającego kwas hialuronowy.
Wypełniacze kolagenowe nadają się również do modelowania konturów ust i korekcji objętości. Produkty te były stosowane wcześniej niż żele hialuronowe, kosztują mniej, ale są mniej skuteczne i w ostatnich latach są stosowane bardzo rzadko.
Bezpieczne powiększanie ust: wypełniacze, które nie nadają się do wstrzykiwania
Trwałe wypełniacze ust, które są wykonane z syntetycznych związków - polimetakrylanu metylu (PMMA) i polidimetylosiloksanu (silikonu) - są dziś rzadko stosowane w kosmetologii. W wielu krajach są one zakazane.
Do iniekcji w usta nie nadają się trwałe wypełniacze na bazie:
- kwasu polimlekowego (AestheFill);
- polikaprolaktonu (Ellanse);
- hydroksyapatytu wapnia (Radiesse, Facetem).
Lekkie żele hialuronowe, przeznaczone do wygładzania drobnych zmarszczek, oraz gęste preparaty wolumetryczne, stosowane do wolumetrycznego modelowania konturów twarzy - wypełniania braków tkanki miękkiej w okolicach policzków, kości policzkowych i podbródka - nie są również wstrzykiwane w usta. Te pierwsze zbyt szybko ulegają resorpcji w dynamicznie obciążonej okolicy, natomiast te drugie mogą pojawiać na powierzchnię skóry tworząc nieestetyczne "kulki" i "kiełbaski".
Najlepsze wypełniacze do ust
Do najpopularniejszych produktów stosowanych w klinikach estetycznych i salonach kosmetycznych do powiększania ust należą:
- Fillmed Art Filler Lips z kwasem hialuronowym 25 mg/ml;
- Neauvia Organics Intense Lips (24 mg/ml);
- Stylage Special Lips (18 mg/ml);
- Juvederm Ultra Smile (24 mg/ml);
- Teosyal RHA Kiss i Puresense Kiss (25 mg/ml);
- Restylane Kysse (20 mg/ml);
- Belotero Lips Shape (22,5 mg/ml) i Lips Contour (25,5 mg/ml).
Wypełniacze do ust charakteryzują się średnim lub wysokim stężeniem kwasu hialuronowego, ale umiarkowaną gęstością. Wielu znanych producentów włącza do swoich linii produktów iniekcyjnych żele przeznaczone specjalnie do modelowania konturów ust.
Wypełniacze do ust firmy Belotero różnią się przeznaczeniem: lżejszy Shape służy do korekty kształtu, grubszy Contour - do stworzenia dodatkowej objętości.
Ponadto do modelowania konturów ust kosmetolodzy stosują produkty uniwersalne - Juvederm Ultra 3, Surgiderm 24XP i 30XP, Saypha (Princess) Filler i inne.
Wypełniacze do ust oferowane są przez hurtownię dla kosmetologów w wersjach z lidokainą oraz bez znieczulenia. Obecność lidokainy w wypełniaczu sprawia, że zabieg jest bezbolesny dla pacjenta i skraca czas sesji. Jeśli produkt do wstrzykiwania nie zawiera środka znieczulającego, stosuje się znieczulenie miejscowe aplikacyjne lub infiltracyjne (stomatologiczne).
Wskazania i przeciwwskazania do wstrzykiwania wypełniaczy do ust
Wprowadzenie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego w okolice ust jest skuteczne w przypadkach:
- asymetria ust;
- nieproporcjonalność górnej i dolnej wargi;
- nieodpowiednia objętość tkanek miękkich z natury lub ścieńczenie ust spowodowane zmianami związanymi z wiekiem;
- suchość i luźność skóry;
- opadające kąciki ust.
Zabieg iniekcji nie może być wykonany przed ukończeniem 18 roku życia. Niektórzy producenci określają 21 lat jako granicę wieku.
Przeciwwskazania do wstrzyknięć śródskórnych obejmują:
- ciąża i laktacja;
- choroby autoimmunologiczne;
- niska krzepliwość krwi;
- dekompensacja cukrzycy;
- onkologia;
- strach przed zastrzykami i inne zaburzenia psychiczne;
- padaczka.
Powody zmiany terminu zabiegu to m.in. zaostrzenie opryszczki, ostre infekcje dróg oddechowych i grypa, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, antykoagulantów i trombolityków.
Przygotowanie do modelowania konturów i ograniczenia po zabiegu
Zabieg nie jest zalecany u kobiet w pierwszych dniach cyklu miesiączkowego. Pacjent nie powinien pić alkoholu na 2-3 dni przed wizytą u kosmetologa, a w dniu sesji powinien unikać kawy i palenia. W przypadku obecności w organizmie wirusa opryszczki, kosmetolog może zalecić przyjmowanie leków antywirusowych.
Przez kilka dni po wstrzyknięciu wypełniaczy należy unikać mechanicznego działania na wstrzykniętą okolicę, spożywania zbyt pikantnych i słonych potraw, a także twardych pokarmów. Zaleca się również zminimalizowanie aktywności fizycznej. Przez tydzień obowiązuje zakaz stosowania łaźni i opalania. Makijaż permanentny jest dozwolony nie wcześniej niż miesiąc później.
Wypełniacze do ust: sklep kosmetyczny
Na naszej stronie internetowej można kupić wypełniacze do ust i modelowania konturów okołoustnych, które są produkowane przez renomowanych producentów na całym świecie. Jakość oferowanych produktów potwierdzają europejskie certyfikaty i wieloletnia praktyka kosmetologów oraz przychylne opinie ich pacjentów. Cena wypełniaczy do ust na naszej stronie będzie jedną z najniższych na rynku, ponieważ możemy sobie pozwolić na jej obniżenie poprzez zakup dużych ilości produktów kosmetycznych. Aby zamówić, należy zarejestrować się na stronie internetowej i dokonać zakupu. Preparaty do wstrzyknięć śródskórnych przeznaczone są do stosowania wyłącznie przez lekarzy, ponieważ wstrzyknięcie śródskórne wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.