Wprowadzenie do leków do wstrzykiwań: czym są i jak działają

Wszystkie leki, o których dziś porozmawiamy, należą do kategorii „medical device”, muszą być wstrzykiwane przez doświadczonego kosmetologa. Samoleczenie może zaszkodzić zdrowiu!

Mezoterapia

Jedna z pierwszych iniekcji w medycynie estetycznej, wymyślona została przez Michela Pistora w latach pięćdziesiątych XX wieku. Polega na dostarczeniu przydatnych pierwiastków (witaminy, minerały, peptydy, aminokwasy, polinukleotydy itp.) do głębokich warstw skóry właściwej. Mezopreparaty wstrzykiwane są głęboko, tak aby składniki aktywne stopniowo się rozpuszczały, nasycając nimi skórę jak najdłużej. Mezoterapia przeznaczona jest zarówno do ogólnej poprawy stanu skóry, jak i rozwiązywania konkretnych problemów (trądzik, trądzik różowaty, łysienie).

Biorewitalizacja

Wstrzyknięcie nieusieciowanego kwasu hialuronowego w celu głębokiego nawilżenia. Leki podawane są bardziej powierzchniowo niż przy mezoterapii, są bardziej uniwersalne, a ich podanie nie powoduje bólu. Iniekcja medyczna pomaga normalizować nawilżenie skóry za pomocą biorewitalizantów.

Zastrzyki botoksu

Wprowadzenie toksyny botulinowej typu „A” (preparaty BTA Botox, Dysport, Xeomin, Neuronox) do mięśni twarzy zapewnia selektywną blokadę sygnałów nerwowych i rozluźnienie mięśni na okres 4-9 miesięcy, dzięki czemu następuje wygładzenie zmarszczek mimicznych.

Wypełnianie zmarszczek

Przeprowadza się go przy użyciu wypełniaczy o różnej gęstości (w zależności od głębokości zmarszczek) i biostymulatorów. Wypełniacze wypełniają zmarszczki żelem od wewnątrz oraz biostymulatorami, takimi jak iniekcja - co to znaczy? Biostymulatory przyspieszają syntezę włókien kolagenowych, zwiększając gęstość samej powłoki.

Wypełniacze dzieli się ze względu:

  • Gęstość (wolumetryczne lekkie, średnie, gęste)
  • Bazę (kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy, kolagen, polikaprolakton)

Chirurgia plastyczna konturów i powiększanie ust

Zabiegi inwazyjne w medycynie estetycznej pomogą skorygować kształt nosa, podkreślić kości policzkowe, wyostrzyć podbródek i dodać objętości określonym częściom ciała. Najpopularniejszą obecnie procedurą jest powiększanie ust. W chirurgii plastycznej konturów stosowane są również preparaty do liftingu wektorowego na bazie hydroksyapatytu wapnia i mezonici na bazie polikaprolaktonu.

Lipoliza iniekcyjna

Jednym z obszarów mezoterapii są zastrzyki lipolityczne mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa składa się z komórek zwanych adipocytami. W zależności od wpływu na adipocyty wyróżnia się:

  1. Lipolityka bezpośrednia. Zawiera kwas dioksycholowy i fosfatydylocholinę. Niszczą błonę półprzepuszczalną komórki tłuszczowej, zamieniając tłuszcz w emulsję i usuwając ją przez narządy wydalnicze. Lipoliza bezpośrednia zmniejsza liczbę adipocytów.
  2. Lipolityka pośrednia. Zawierają kompleks aminokwasów, które nie niszczą adipocytów, ale przyspieszają procesy metaboliczne, powodując, że komórki „tracą wagę”. Pośrednia lipostymulacja zmniejsza objętość adipocytów.

Wprowadzenie lipolityki bezpośredniej może być procesem dość bolesnym, ale efekt jest zauważalny gołym okiem. Lipolityki pośrednie wstrzykiwane są w celu wygładzenia blizn, likwidacji cellulitu i poprawy jakości skóry.

Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne po procedurach iniekcyjnych

Każda iniekcja to małoinwazyjny zabieg medyczny wymagający wiedzy i doświadczenia kosmetologa! W przypadku nieprawidłowo wykonanego zabiegu mogą wystąpić powikłania od łagodnych (miejscowa reakcja alergiczna, obrzęki, krwiaki) do umiarkowanych (modelowanie i migracja leku, efekt Tyndalla) i ciężkich (martwica, zwłóknienie, paraliż, opadanie powiek, ślepota).

Pierwszym punktem każdej terapii zastrzykowej będzie zbadanie historii medycznej pacjenta pod kątem braku przeciwwskazań:

  • Alergia na którykolwiek składnik leku,
  • Ciąża i laktacja,
  • Choroby onkologiczne,
  • Choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne,
  • Problemy z krzepnięciem krwi,
  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • Skłonność do tworzenia się blizn keloidowych,
  • Cukrzyca,
  • Przy podawaniu lipolityków - problemy z wątrobą i nerkami, zapalenia skóry, dermatozy, stany zapalne i rany na skórze,
  • Procesy zapalne w organizmie,
  • Wiek do 18 lat.

Czy warto spróbować zabiegów zastrzykowych?

Profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne i najsilniejsze peelingi nie są w stanie sprostać zadaniom, jakie może rozwiązać zabiegw medycynie estetycznej. Pacjent powinien sięgnąć po zastrzyki kosmetyczne, jeśli nie ma przeciwwskazań. Procedura korekcji wtrysku „full face” może odmłodzić twarz o 5-7 lat, aż do całkowitego rozkładu wstrzykniętych leków. Obecnie metody iniekcyjne mają o wiele więcej zalet niż chirurgia plastyczna.

Ekspresowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Co to jest zabieg iniekcyjny?

Jest to wprowadzenie do naskórka, skóry właściwej, podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej i mięśni leków, które mają pozytywny wpływ na odmłodzenie i urodę twarzy i ciała.

Czym różni się operacja od zabiegu iniekcyjnego?

Zabieg iniekcyjny różni się od operacji plastycznejs mniejszym bólem, urazami i krótkim okresem rehabilitacji. Dlatego odmładzanie iniekcyjne nazywane jest „zabiegiem weekendowym”.