Dlaczego zastrzyki lipolityczne są niebezpieczne?

Lipoliza iniekcyjna to proces rozszczepiania błon komórek tłuszczowych, przekształcania stałego tłuszczu w emulsję i usuwania go przez narządy wydalnicze. Taki jest efekt bezpośrednich lipolityków, które zawierają deoksycholan sodu i fosfatydylocholinę. To właśnie te substancje zmniejszają liczbę adipocytów, dlatego też rozbijanie tkanki tłuszczowej następuje przy użyciu agresywnej metody z możliwymi (aczkolwiek rzadkimi) skutkami ubocznymi.

Łagodniejszą alternatywą jest zastosowanie lipolityków pośrednich, które zawierają naturalne aminokwasy i ekstrakty, które pomagają przyspieszyć metabolizm w tkance tłuszczowej. Takie koktajle nie zmniejszają liczby adipocytów, ale ich objętość wewnątrz komórki. W związku z tym efekt utraty wagi będzie mniejszy, ale wszelkie ryzyka są również praktycznie nieobecne.

Lipoliza iniekcyjna – wskazania

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że lipolityczne mezokoktajle nie są wybawieniem od otyłości, ale sposobem na usunięcie „magazynów” tłuszczu, w którym nie pomogą ani sport, ani dieta. Problem ten staje się szczególnie istotny dla kobiet po 35. roku życia na tle pierwszych zmian hormonalnych w organizmie. Tylko wysoko wykwalifikowany specjalista, po anamnezie, będzie w stanie u konkretnego pacjenta wykonać bezpieczną procedurę, którą będzie lipoliza inkecyjna: ile ml na brzuch, uda, tłuszcz nad kolanami i łokciami – wszystko jest ustalane indywidualnie!

Wskazania do stosowania lipolityków bezpośrednich:

  • Lokalizacja złogów tłuszczu na ciele: wystający brzuch, „uszy” na biodrach, złogi w ramionach i kolanach,
  • Cellulit w zaawansowanych stadiach,
  • Podwójny podbródek i opadające policzki lub "chomiki",
  • „Wdowi garb” na szyi.

W innych wskazaniach stosuje się lipolityki pośrednie. Weźmy przykład: lipoliza iniekcyjna uda - efekty będą niewidoczne, gdyż masa tłuszczu jest tutaj znacząca. Ale pacjent będzie zadowolony z wygładzonych rozstępów i gładkiej skóry.
Lipostymulacja pośrednia stosowana jest w celu zwalczania cellulitu i limfostazy, likwidacji guzków, wygładzenia blizn i liftingu skóry oraz likwidacji kępków żółtych – złogów cholesterolowych na powiekach.

Jakie efekty zapewnia lipoliza iniekcyjna?

Po zastosowaniu lipolityków pacjenci zauważają ogólną poprawę sylwetki i kondycji skóry:

  • następuje zmniejszenie objętości ciała tam, gdzie wcześniej pozbycie się tkanki tłuszczowej było niemożliwe,
  • poprawia się mikrokrążenie krwi i limfy
  • skóra staje się gładsza, bardziej równa,
  • cellulit znika lub staje się znacznie mniej zauważalny,
  • rozstępy i blizny różnego pochodzenia zostają wygładzone.

W jakich przypadkach lipolizy iniekcyjnej efekty leczenia pacjenta mogą zaszkodzić organizmowi?
Specjalista błędnie obliczył dawkę. W zależności od problemu i wyboru leku bezpośredniego lub pośredniego przebieg zastrzyków może wynosić 5-15 zabiegów w odstępie 1-2 tygodni. Lekarz oblicza ilość podawanego leku, jednak w jednej sesji dawka bezpośredniej lipolizy nie może przekraczać 10 ml, w przeciwnym razie zabieg może mieć niekorzystny wpływ na nerki.

Specjalista zlekceważył przeciwwskazania w wywiadzie chorobowym pacjenta. Stosowanie lipolizy jest zabronione w przypadku jakichkolwiek problemów z nerkami.

Środek lipolityczny został wstrzyknięty zbyt powierzchownie. Mezokoktajle są wstrzykiwane w podskórną warstwę tkanki tłuszczowej.
Pacjent źle rozumie na czym polega lipoliza iniekcyjna – co to jest, w jakich przypadkach efekt będzie zauważalny, a z czego trzeba będzie zrezygnować, aby centymetry nie wróciły na swoje pierwotne miejsce. W takim przypadku pacjent nadal prowadzi niezdrowy siedzący tryb życia i narusza reżim picia.

Pacjent nie przestrzega opieki pozabiegowej. Wszystkie środki mają charakter tymczasowy, jednak ich przestrzeganie jest obowiązkowe, aby efekt utrzymał się przez długi czas.

Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku wszystkich technik iniekcyjnych, istnieje lista przeciwwskazań do mezoterapii z użyciem lipolityków:

  • Ciąża, laktacja
  • Onkologia
  • Padaczka
  • Alergia na składniki leku
  • Choroby wątroby i układu moczowo-płciowego
  • Cukrzyca i inne choroby endokrynologiczne
  • Skłonność do tworzenia się blizn keloidowych
  • Dowolna kronika w anamnezie
  • Stany zapalne
  • Żylaki, skłonność do zakrzepicy

W jaki sposób zastrzyki lipolityczne mogą być niebezpieczne?

Jeśli już wiemy szczegółowo, co to lipoliza, czas dowiedzieć się, jakie ryzyko niosą ze sobą „zastrzyki odchudzające”.
Po pierwsze, lipoliza bezpośrednia jest zabiegiem dość bolesnym. Podczas rozpadu błon komórek tłuszczowych organizm odczuwa dyskomfort i ból, któremu może towarzyszyć obrzęk i gorączka. Mogą wystąpić następujące objawy: pieczenie w miejscu wstrzyknięcia, grudki i guzy, krwiaki. Wszystkie te skutki uboczne są normalne, ale ważne jest monitorowanie sytuacji w miarę jej rozwoju.

Nienormalne są rozległe krwotoki, zmiany stanu zdrowia, reakcja alergiczna, wymioty, osłabienie, stany zapalne. Takie objawy wskazują, że coś poszło nie tak i konieczna jest dodatkowa terapia. Nieudana lipoliza może prowadzić do zwłóknienia tkanek i blizn na ciele lub problemów z nerkami.
Według statystyk mniej niż 1,5% pacjentów doświadcza guzków i silnego bólu w miejscu wstrzyknięcia. W porównaniu z liposukcją chirurgiczną, liposukcja chemiczna jest łatwą procedurą weekendową. Tak więc, pomimo możliwej bolesności zabiegu, zastrzyki lipolityczne pozostają popularne i poszukiwane, i nie chodzi tylko o tłuszcz. Lipoliza iniekcyjna uda (potwierdzają to opinie pacjentów) pomaga w usuwaniu cellulitu zarówno u młodych dziewcząt, jak i u starszych pacjentek. Lipolityki eliminujące podwójny podbródek usuną to, czego nie może usunąć dieta (na pojawienie się podwójnego podbródka może mieć wpływ nieprawidłowy zgryz, problemy z plecami, morfologia np. starzenie się).

Kluczem do udanego zabiegu lipolizą jest brak przeciwwskazań, odpowiedzialne podejście samego pacjenta i doświadczonego specjalisty, który dobierze odpowiednią dawkę i odpowiedni lek.